۲۹ فروردین ۱۴۰۳

همه چیز درباره نماد بیوتیک، عرضه اولیه جدید بورس!

۱۳ اسفند ۱۴۰۲

تحلیل بنیادی شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران  که سهام  آن  با نماد بیوتیک در تاریخ 18 بهمن 1402 برای اولین بار در بورس عرضه شد، بخوانید.

شرکت آنتی‌بیوتیک سازی ایران یکی از شرکت‌های پیشرو در صنعت داروسازی پایه است که فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ آغاز کرده است. این شرکت به صورت تخصصی به تولید آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی بتالاکتام با استفاده از تکنولوژی های مدرن شیمیایی، آنزیماتیک و یا بیوتکنولوژی می‌پردازد. همچنین شرکت بیوتیک جایگاه سوم را از نظر میزان فروش در بین شرکت‌های دارویی دیگر داراست. اما عرضه اولیه بیوتیک در ۱۸ بهمن ماه نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران حوزه بورس را به خود جلب کرد. چراکه این سهام می‌تواند پتانسیل رشد و سودآوری مناسبی در آینده داشته باشد. اما قبل از تصمیم‌گیری درمورد نگهداری بلندمدت این سهام باید به بررسی تحلیل بنیادی نماد بیوتیک بپردازیم.

در تحلیل بنیادی بیوتیک به بررسی حوزه فعالیت شرکت، سهامداران عمده، دارایی‌های تحت تملک، میزان سودآوری و پتانسیل رشد نماد می‌پردازیم.

عرضه اولیه بیوتیک

شرکت آنتی‌بیوتیک سازی ایران در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ تعداد ۸۰۱ میلیون و ۹۰۰ هزار سهم معادل ۱۲ درصد از سهام خود را در بازار بورس عرضه کرد. در این عرضه اولیه سهام آنتی‌بیوتیک با قیمت ارزش‌گذاری ۱۸,۳۴۰ ریال به روش ترکیبی عرضه شد و ۴ درصد آن در مرحله اول با قیمت ۲۰,۵۵۹ ریال مورد معاله قرار گرفت. در این مرحله ۷۶ صندوق متقاضی این سهام را خریداری کردند.

در مرحله دوم عرضه آنتی‌بیوتیک، تعداد ۶۴ میلیون و ۲۳۲ هزار سهم معادل ۸ درصد از سهام شرکت به سرمایه‌گذاران عمومی عرضه شد و درنهایت به هر کد معاملاتی ۵۹ سهم تخصیص یافت. در مجموع ۱,۱۲۴,۰۶۰ کد حقیقی و ۱,۸۸۰ کد حقوقی در عرضه مرحله دوم شرکت کردند. نقدینگی مورد نیاز برای ثبت سفارش این نماد ۱,۲۱۲,۹۸۱ ریال بوده است.

معرفی شرکت آنتی‌بیوتیک سازی ایران

شرکت آنتی‌بیوتیک سازی ایران در سال ۱۳۷۴ با موضوع تولید مواد اولیه و اشکال دارویی فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت به صورت تخصصی به تولید آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی بتالاکتام با استفاده از تکنولوژی های مدرن شیمیایی، آنزیماتیک و یا بیوتکنولوژی می‌پردازد. بیوتیک دارای ۵ خط تولیدی جهت تولید انواع پنی‌سیلین، سفالوسپورین‌ها، آزیترومایسین‌ها، والتارزان، کوتیاپین فومارت، آسیکلوویر و تولید حد وسط‌های شیمیایی است. همچنین واحد ریکاوری شرکت جهت تولید بازیافت‌ها و حلال‌ها کاربرد دارد.

این شرکت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان داروهای آنتی‌بیوتیک در ایران شناخته‌ شده است و در جایگاه سومین شرکت دارویی کشور از نظر مبلغ فروش داروهای آنتی‌بیوتیک قرار دارد.  با توجه به اینکه ایران دومین کشور جهان از لحاظ سرانه مصرفی آنتی‌بیوتیک را در جهان داراست، همواره تقاضای بالای خرید باعث شده تا این شرکت دارویی سرانه فروش بالایی داشته باشد. اما در مقابل این شرکت از کسب درآمد دلاری بی‌ بهره بوده و به یکی از شرکت‌های پرریسک برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است.

سهامداران عمده

از سهامداران عمده نماد بیوتیک می‌توان به شرکت دارویی تامین اشاره کرد که یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های فعال در صنعت دارو می‌باشد و ۷۴٫۹۹ درصد از سهام شرکت را دراختیار دارد. بعد از آن نیز صندوق س.آ.ب صبا گستر نفت و گاز تامین قرار دارد که ۱۲٫۵ درصد از سهام بیوتیک را از آن خود کرده است. درصد کمی از سهام شرکت نیز در اختیار ۴ شرکت شیمیایی ره‌آورد تامین، شیمی دارویی پخش، کلرپلاس و توزیع دارو پخش است.

این سهامداران به صورت تکی و گاهی ترکیبی سهام این شرکت را خریداری کرده اند. وضعیت سودآوری هرکدام از آنها می‌تواند روی سودآوری عرضه اولیه بیوتیک تاثیر مستقیمی بگذارد و سود خوبی در آینده نزدیک نصیب سرمایه‌گذاران کند.

دارایی‌های تحت تملک

شرکت آنتی‌بیوتیک سازی ایران در زمینی به مساحت ۱۶۰ هزار مترمربع در شهر ساری تاسیس شده که ۲۵ هزار مترمربع از آن به زیربنای ساختمان‌های کارخانه اختصاص داده شده است. سرمایه این شرکت در بدو تاسیس ۱۰ میلیون تومان بوده که بعد از ۸ مرحله افزایش سرمایه به ۸۰٫۲ میلیارد تومان رسیده است. این شرکت دارویی با ۵ خط دارویی در زمینه تولید انواع آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی فعالیت می‌کند.

کل دارایی این شرکت تا پایان شهریور ۱۴۰۲ برابر با هزار میلیارد تومان است که ۹۴ درصد آن مربوط به دارایی‌های جاری و مابقی دارایی‌های غیرجاری می‌باشد. خالص نقد شرکت بیوتیک در سال ۱۴۰۱ برابر با ۱۹۸ میلیارد تومان از درآمد عملیاتی شرکت بوده است.

میزان سودآوری نماد بیوتیک

شرکت آنتی‌بیوتیک سازی ایران در ۹ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ با سودناخالص ۱۶۷ میلیارد تومانی، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش داشته است. همچنین این شرکت تا پایان آذر ۱۴۰۲ سود خالص ۱۲۲ میلیاردی را شناسایی کرده که نسبت به سال قبل ۲۵ درصد با کاهش همراه بوده است. علت افت این سود نیز افزایش ۵۲ درصدی هزینه‌های اداری و فروش نسبت به دوره مشابه قبل بوده است.

قیمت فعلی سهام نیز در تاریخ ۲۳ بهمن ماه ۲۲,۶۰۰ ریال است که از زمان عرضه اولیه بیوتیک تا به امروز سودآور بوده است. که این میزان از سودآوری به میزان تقاضای بالا و صف فروش این نماد برمی‌گردد.

پتانسیل رشد نماد بیوتیک

درآمدهای عملیاتی

شرکت آنتی‌بیوتیک سازی ایران در سال ۱۴۰۱ معادل ۸۲۸ میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به سال قبل افزایش ۱۶۰ درصدی داشته است. در ۹ ماه ابتدایی ۱۴۰۲ نیز شرکت ۷۲۴ میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که با رشد ۸۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است.

هزینه‌های شرکت

بیش از ۸۰ درصد درآمدهای عملیاتی شرکت در ۹ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ به تامین مواد اولیه اختصاص داده شده است. عمده مواد اولیه این شرکت نیز از طریق واردات از کشورهای هند و چین تامین می‌شود. تولیدکنندگان داخلی مواد اولیه شرکت نیز شرکت‌های پتروشیمی زاگرس، شیمیایی کلران و شیمی آزما ایرانیان هستند.

میزان فروش محصولات

شرکت بیوتیک در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ معادل ۵۲۳ هزار کیلوگرم تولید دارو داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۸ درصدی همراه بوده است. در همین دوره ۳۹۳ هزار کیلوگرم محصول به فروش رسیده که عمده فروش آن از محصولات پنی‌سیلین ۴۳۲ میلیون تومان بوده است. میانگین نرخ هر کیلوگرم محصول در ۹ ماه ابتدایی ۱۴۰۲ برابر با ۴٫۱ میلیون تومان بوده است.

افزایش سرمایه

سرمایه اولیه شرکت در زمان تاسیس در سال ۱۳۷۴ برابر با ۱۰ میلیون تومان بوده که طی چندمرحله افزایش سرمایه به ۲٫۸۰ میلیارد تومان رسیده است. آخرین افزایش سرمایه شرکت مربوط به فروردین ۱۴۰۲ بوده که معادل ۱۴ درصد از محل مطالبات حال شده جهت اصلاح ساختار مالی و سرمایه شرکت صورت گرفته است.

نسبت‌های مالی

EPS سهام درحال حاضر برابر با ۳۰۸۶ است. میانگین P/E گروه برابر با ۷٫۵۵ می‌باشد که در صورت همگام بودن P/E نماد با  میانگین گروه، می‌توان سوآوری مناسبی را برای این نماد پیش‌بینی کرد.

آیا نماد بیوتیک ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

نماد بیوتیک یکی از سهام‌های تازه عرضه شده در بازار بورس است که متعلق به شرکت آنتی‌بیوتیک سازی ایران می‌باشد. این شرکت از سال ۱۳۷۴ در زمینه تولید دارو و مخصوصا آنتی‌بیوتیک خوراکی فعال است و به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدی دارو در ایران مبدل شده است. همچنین این شرکت جایگاه سوم را از نظر میزان فروش در بین شرکت‌های دارویی دیگر داراست. اما عرضه اولیه بیوتیک در ۱۸ بهمن ماه نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران حوزه بورس را به خود جلب کرد. چراکه این سهام می‌تواند پتانسیل رشد و سودآوری مناسبی در آینده داشته باشد. اما برای اینکه بدانیم این شرکت ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر، باید به بررسی تحلیل بنیادی نماد بیوتیک بپردازیم. این نماد اطلاعاتی در مورد میزان سودآوری، فروش، درآمد و هزینه های شرکت در اختیار ما قرار می‌دهد تا بفهمیم سهام ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر./سهام بین

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x