۳ مرداد ۱۴۰۳

صاحبان نیروگاه‌های بادی جدید می‌توانند برق خود را در تالار برق سبز بفروشند

۱۳ آبان ۱۴۰۲

با امضای مجوز احداث سه هزار مگاوات نیروگاه بادی جدید توسط شورای اقتصاد، شرایط سرمایه‌گذاری علاقه‌مندان در این حوزه فراهم شده است.
نیروگاه‌های بادی

با امضای مجوز احداث سه هزار مگاوات نیروگاه بادی جدید توسط شورای اقتصاد، شرایط سرمایه‌گذاری علاقه‌مندان در این حوزه فراهم شده است.

به گزارش بازارسهام نیوز به نقل از بورس انرژی، محمود کمانی رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: بر اساس این مصوبه سرمایه‌گذاران در احداث نیروگاه‌های بادی می‌توانند پس از ۴.۵ سال از آغاز بهره‌برداری، برق تولیدی خود را در تالار برق سبز بورس انرژی ایران بفروشند.

محمود کمانی توضیح داد: از حدود یک سال و نیم گذشته مدل‌هایی برای احداث نیروگاه‌های بادی در کنار نیروگاه‌های خورشیدی طراحی و در جلسات مختلف شورای اقتصادی بررسی شد که در نهایت این موضوع شب گذشته در جلسه شورای اقتصاد به تصویب رسید.

کمانی ضمن بیان‌اینکه ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید مبنای این مصوبه است، توضیح داد: برق تولید شده توسط نیروگاه‌های بادی با نرخ ۹.۵ سنت، ظرف مدت چهار سال و نیم توسط وزارت نیرو خریداری می‌شود و پس از آن صاحبان نیروگاه‌ها می‌توانند برق خود را در تالار برق سبز بورس انرژی بفروشند.

معاون وزیر نیرو ضمن بیان اینکه شروع مناقصات منوط به ابلاغ این مصوبه به وزارت نیرو است، اضافه کرد: پس از ابلاغ مصوبه به وزارت نیرو فراخوان اعلام و حدود یک ماه صرف شناسایی و ارزیابی توامندی‌های سرمایه‌گذاران می‌شود و بعد از آن مناقصه برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر در خصوص مکان احداث این سه هزار مگاوات نیروگاه گفت: بیش از ۴۰ هزار مگاوات پهنه برای این طرح شناسایی شده است که در مرحله اول، مناقصات برای چهار پهنه خراسان‌های رضوی و جنوبی، سیستان و بلوچستان و در محدوده‌ای بین استان‌های گیلان و قزوین و زنجان که در گذشته نیروگاه‌های بادی در آن احداث شده است، برگزار می‌شود.

وی افزود: در مرحله بعدی در ده استان دیگر از جمله استان‌های کرمان و سمنان که ارزیابی‌های لازم انجام شده است، مناقصه انجام خواهد شد.

کمانی در خصوص زمان وارد مدار شدن این سه هزار مگاوات نیروگاه گفت: از آنجایی که احداث نیروگاه‌های بادی از نیروگاه‌های خورشیدی زمان بیشتری لازم دارد، پیش‌بینی می‌کنیم در یک دوره پنج‌ساله این سه هزار مگاوات وارد مدار شود.

لازم به ذکر است؛ در حال حاضر حدود ۴۵۰ مگاوات ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های بادی درکشور وجود دارد.

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x