۲۹ خرداد ۱۴۰۳

تحلیل بنیادی بانک دی؛

نماد «دی» مستعد رشد قیمت

۲ دی ۱۴۰۲

بر اساس تحلیل‌های بنیادی، با پیش شرط پرهیز از رفتار هیجانی سهامداران خرد نماد دی، می‌توانیم امیدوار به رشد قیمت این سهم در روز بازگشایی، به سمت ارزش ذاتی آن باشیم.
نماد دی

بر اساس تحلیل‌های بنیادی، با پیش شرط پرهیز از رفتار هیجانی سهامداران خرد نماد دی، می‌توانیم امیدوار به رشد قیمت این سهم در روز بازگشایی، به سمت ارزش ذاتی آن باشیم.

به گزارش بازارسهام نیوز، تحلیل بنیادی (فاندامنتال) روشی است که در آن تحلیلگران ارزش ذاتی هر سهم را با بررسی عوامل مؤثر بر آن به‌دست می‌آورند. هریک از تحلیلگران درک متفاوتی از ارزش ذاتی یک سهم دارند و همواره قیمت هر سهم در بورس حول ارزش ذاتی خود نوسان می‌کند و با گذر زمان به آن میل خواهد کرد.

در نمودار زیر روند نوسانات قیمت یک سهم حول ارزش ذاتی آن نمایش داده شده است. این نمودار نشان می‌دهد که اگر قیمت یک سهم در بورس از ارزش ذاتی محاسبه‌شده کمتر باشد (نقطه C)، احتمال افزایش قیمت آن وجود دارد و سهم مورد نظر می‌تواند برای خرید مناسب

باشد. اگر قیمت سهم بیشتر از ارزش ذاتی آن باشد (نقطه A)، امکان کاهش قیمت سهم برای رسیدن به ارزش ذاتی آن وجود دارد؛ بنابراین خرید آن سهم پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است در صورتی که سرمایه‌گذار سهم مورد نظر را در پرتفوی خود دارد، آن را بفروشد.

حالت سوم (نقطه B) قیمت معاملاتی سهم نزدیک به ارزش ذاتی خود و در تعادل است. در این حالت احتمالا سهم مورد نظر برای سرمایه‌گذار بازدهی مثبت یا منفی ایجاد نخواهد کرد و خرید آن با ریسک زیادی همراه خواهد بود. در این شرایط بهتر است سرمایه‌گذار به دنبال سهامی باشد که کمتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله‌اند و با جایگزینی آن سودآوری خود را افزایش دهد.

نماد دی در کجای نمودار قیمت قرار دارد؟

باتوجه به مطالب فوق و بر اساس اطلاعات غیررسمی شنیده شده درباره نماد «دی» ، شواهد حاکی از آن است که با الزام بانک مرکزی، تمامی دارایی‌های بانک دی و شرکتهای گروه مالی توسط هیئت کارشناسان رسمی دادگستری ارزیابی و ارزشگذاری شده است و ارزش ذاتی سهم دی نیز حدود ۲۰۰ تومان برآورد شده است. ارزشی که احتمالا بیش از این عدد می‌ارزد و بر این مبنا نماد «دی» را مستعد رشد قیمت می‌کند.  قیمت سهم «دی» اکنون در (نقطه C) نمودار قرار دارد و انتظار می‌رود پس از بازگشایی به سمت ارزش ذاتی سهم رشد کند.

در حال حاضر قیمت سهم دی در تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۳۰  مبلغ ۱٬۰۵۷ ریال است.

نماد دی به زودی(شنبه ۲ دی‌ماه) در بازار کم ریسک زرد پایه بازگشایی خواهد شد و معاملات آن به صورت عادی از سر گرفته خواهد شد.

بانک دی با سرمایه اسمی ۱۳.۵ هزار میلیاردی از نقطه نظر برخورداری از دارایی‌های ارزشمند حرف های زیادی برای گفتن داشته و از پرپتانسیل های بازار به حساب می آید. در مهر ماه ۱۴۰۱، کادر مدیریتی بانک دی، افشائیه مربوط به دارایی‌های تملیکی بانک را روانه کدال شرکت کرده و در این فایل ۹ صفحه‌ای به بیش از ۱۴۰ مورد ساختمان و زمین اشاره شده که ارزش روز آنها به هیچ وجه با رقم ۹۶۱ میلیارد تومانی مندرج در سرفصل “دارایی های مشهود” صورت های مالی منتهی به شهریور ۱۴۰۲ قابل قیاس نیست. در حقیقت این رقم ۹۶۱ میلیارد تومانی ارزش دفتری دارایی ها بوده که از منظر ارزشگذاری فاقد هر گونه اهمیتی است ؛ چرا که سرمایه گذاران ارزش‌محور، برای محاسبه ارزش ذاتی کسب و کار به ارزش روز دارایی ها نگاه می کنند و نه ارزش دفتری و یا بهای تمام شده آنها.

بر اساس تحلیل فوق با پیش شرط پرهیز از رفتار هیجانی سهامداران خرد نماد دی می‌توانیم امیدوار به رشد قیمت این سهم در روز بازگشایی، به سمت ارزش ذاتی آن باشیم.

منبع: نبض بورس

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x