۲۹ فروردین ۱۴۰۳

نقش دولت در کنترل نرخ ارز، طلا و یا سکه

۳ بهمن ۱۴۰۲

دولت

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سهام، به صورت روزانه نبض بورس وضعیت بازار‌های موازی بورس (بیت کوین، سکه، طلا و نفت) را بررسی خواهد کرد و ضمن مرور روند هفتگی قیمت ها، به پیش بینی بازار‌ها در روز‌های آینده خواهد پرداخت. به صورت روزانه نبض بورس وضعیت بازار‌های موازی بورس (بیت کوین، سکه، طلا و نفت) را بررسی خواهد کرد و ضمن مرور روند هفتگی قیمت ها، به پیش بینی بازار‌ها در روز‌های آینده خواهد پرداخت.

قیمت سکه

قیمت سکه امامی امروز در محدوده‌ی ۳۱,۹۵۱,۰۰۰ تومان معامله شد و نسبت به روز گذشته معاملاتی ۰.۳۴ درصد افزایش داشته است. امروز حباب تمام سکه‌ها بجز سکه بهار آزادی و سکه گرمی سبز و افزایشی بود بطوری که در زمان نوشتن این گزارش حباب سکه امامی با ۱۰۷ هزار تومان افزایش به ۶ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان و حباب سکه بهار آزادی با ۳۲ هزار تومان کاهش به ۳ میلیون و ۲۴ هزار تومان رسید. حباب نیم سکه و ربع سکه و سکه گرمی به ترتیب ۵ میلیون و ۱۱۹ هزار تومان و ۴ میلیون و ۵۰۷ هزار تومان و در نهایت ۲ میلیون و ۸۲۹ هزار تومان رسیدند. تکنیکالیست‌ها معتقدند سکه در حال حاضر مرز ۳۲ میلیون تومان و ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را پیش روی خود دارد و در مقابل مرز ۳۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای سکه مهم است و اگر فلز گران‌بهای داخلی پایین این محدوده تثبیت دهد احتمال عقب‌نشینی آن تا نیمه کانال ۳۱ میلیون تومان و همچنین پله‌های پایین‌تر وجود دارد.

قیمت طلا 

قیمت طلای ۱۸ عیار امروز در محدوده‌ی ۲,۷۰۹,۹۰۰ تومان معامله شد و نسبت به روز گذشته معاملاتی ۰.۳۱ درصد کاهش داشته است. انس طلا با ۰.۲۹ درصد کاهش به قیمت ۲۰۲۳ دلار و ۷۶ سنت رسید. کشتی آرای در مورد نقش دولت در کنترل نرخ ارز، طلا و یا سکه گفت: در کشور هر ارگانی مسئولیت قسمتی از بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را بر عهده دارد در ایران مسئول تنظیم بازار ارز و طلا بر عهده بانک مرکزی است، لذا بانک مرکزی هر نوع اقدامی را که در جهت کنترل قیمت ارز و طلا داشته باشد بر اساس سیاست‌ها و با توجه به شرایط روز متغیر است، طی هفته گذشته بانک مرکزی اعلام کرد که سکه واگذار می‌کند این یکی از سیاست‌هایی بود که منجر به کاهش حباب سکه شد و نکته دیگر اینکه شروع به عرضه طلا در بازار کرد این دخالت‌ها به نوعی بر کاهش التهابات بازار موثر بوده و اقدام مثبتی در این زمینه صورت گرفته است.
رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر خاطر نشان کرد: در واقع قیمت طلا یک قیمت جهانی و بین المللی است و نمی‌توان آن را تغییر داد به عنوان مثال اگر اتفاقی در دنیا رخ دهد امکان دارد که قیمت طلا ۵۰ دلار افزایش پیدا کند که این موضوع در اختیارات دولت نیست، اصولاً نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا شاخص‌های اقتصادی و شاخص‌های ریاضی، عامل تعیین کننده قیمت روز طلا و ارز هستند.  البته مجموعه‌ای از داده‌های کلیدی اقتصادی ایالات متحده در این هفته در کانون توجه قرار می‌گیرند از جمله داده‌های تولید ناخالص داخلی سه ماهه‌ی چهارم در روز پنج‌شنبه ارائه می‌شود و داده‌های شاخص قیمت PCE – که معیار تورم ترجیحی فدرال رزرو است نیز روز جمعه ارائه خواهند شد.

قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین امروز در محدوده‌ی ۴۰۵۸۵ دلار معامله شد و نسبت به روز گذشته معاملاتی ۲.۸۹ درصد کاهش داشته است. گری بلک، یکی از مدیران صندوق‌های فیوچر، می‌گوید که بیت کوین احتمالاً بیشتر ۱۸۴ درصد سود خود در سال گذشته را از دست خواهد داد. این تحلیلگر چشم انداز تیره خود را به دلیل عدم تحقق منافع سازمانی مورد انتظار و سرمایه گذاران مشهوری مانند وارن بافت و همچنین پیشکسوتان صنعت مالی مانند جیمی دیمون از جی‌پی مورگان نسبت به فقدان ارزش ذاتی بیت کوین نسبت داد. بلک خاطرنشان کرد قبلاً این حرکت را دیده‌ایم که بیت‌کوین از بالاترین قیمت ۶۷.۷ هزار دلاری خود در نوامبر ۲۰۲۱ حدود ۷۷ درصد کاهش یافت؛ او تاکید کرد که بازهم انتظار چنین رفتاری را دارد.
این نکته نیز حائز اهمیت و تاکید است که قیمت۴۰۲۰۰ دلار به عنوان یک سطح حیاتی برای بیت کوین قابل توجه است. افت کمتر از این می‌تواند منجر به آزمایش مجدد سطوح حمایتی بعد و تا ۳۵ هزار دلار شود.

قیمت نفت

قیمت نفت امروز در محدوده‌ی ۷۹.۰۳ دلار معامله شد و نسبت به روز گذشته معاملاتی ۰.۵۴ درصد افزایش داشته است. پیش بینی رشد تقاضای جهانی برای سال ۲۰۲۴ بدون تغییر در ۲.۲ میلیون بشکه در روز باقی می‌ماند و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی حدود ۰.۳ میلیون بشکه در روز رشد می‌کند و کشور‌های غیرسازمان توسعه و همکاری اقتصادی حدود ۲.۰ میلیون بشکه در روز رشد کند.

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x