۸ خرداد ۱۴۰۳

رئیس جمهور در صحن علنی مجلس:

بودجه ۱۴۰۳ برپایه برنامه هفتم توسعه است

۱۴ آذر ۱۴۰۲

رئیس جمهور با اعلام متناسب سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان به عنوان یکی از اولویت‌های دولت، گفت: بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم توسعه است.
لایحه بودجه ۱۴۰۳

رئیس جمهور با اعلام متناسب سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان به عنوان یکی از اولویت‌های دولت، گفت: بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم توسعه است.

به گزارش بازارسهام نیوز، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در جریان تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۳ گفت: دولت تلاش کرد اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲ به رشد اقتصادی و رشد تولید و مهار تورم بینجامد.

وی با بیان اینکه همه تلاش دولت در سراسر کشور بر اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲ است، افزود: همواره تلاش شده آنچه انجام می‌شود اجرای قانون و قابل گزارش و سنجش و اعلام باشد و مشخص شود به چه میزان از قانون عمل شده است زیرا ما در جایگاه اجرای قانون و شما در جایگاه قانونگذار هستید.

وی بیان داشت: بنای دولت آن است که قوانین در ضمن برنامه ششم و هفتم اجرایی شود.

بودجه‌ای واقع نگر

رئیس جمهور واقع نگری را از محورهای مورد توجه در لایحه بودجه ۱۴۰۳ برشمرد و عنوان کرد: لایحه بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم توسعه تدوین شده و در لایحه بودجه ۱۴۰۳ تلاش شده واقعیت‌های اقتصاد کشور دیده شود، واقع‌نگری از محورهای قابل توجه در این بودجه است. هم هزینه ها و هم درآمدها، واقعی دیده شود از این رو برنامه‌ها نیز واقعی ارائه شده است.

مبتنی بر برنامه هفتم توسعه

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم توسعه است، اظهار داشت: تلاش شده در این بودجه تقدیمی، بسیاری از ناترازی‌هایی که امروز موجب رنج همگان است تراز شود البته با یک حرکت جهادی نه حرکت معمولی.

رئیسی به تلاش‌های انجام شده در دولت سیزدهم در مهار تورم اشاره کرد و علل تورم را کسری بودجه، رشد نقدیندگی، ناترازی بانک‌ها و برداشت‌ها از بانک مرکزی برشمرد و گفت: در دولت تلاش بر این بوده که ما کسری بودجه نداشته باشیم.

کاهش فاصله طبقاتی

رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش‌های زیادی برای کاهش فاصله طبقاتی صورت‌گرفته است، گفت: در شهرها و حوزه های انتخابیه شاهد هستید که کشور به کارگاه های فعال در همه استان‌ها در حوزه‌های مختلف تبدیل شده است.

به گفته رئیس جمهور در هدفگذاری دولت رفع تنش آبی ۱۰ هزار روستا برنامه ریزی شده و تاکنون ۳ هزار و ۵۰۰ روستا رفع تنش آبی شده است.

کاهش وابستگی به نفت

رئیسی متناسب سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان را از اولویت‌های دولت برشمرد و گفت: این مهم در دستور کار دولت بوده، هست و در بودجه ۱۴۰۳ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه کسری تراز عملیاتی نیز در این برنامه مورد توجه قرار گرفته، خاطر نشان کرد: کاهش وابستگی به نفت که همواره مورد تاکید بوده و برنامه داریم که در این برنامه بودجه، به میزان ۰.۹ درصد از وابستگی به نفت کاسته شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه جای احکام دائمی در بودجه سنواتی نیست، متذکر شد: در بودجه ۱۴۰۳ احکام دائمی نداریم. امیدوارم همانطور که نمایندگان مجلس تلاش کردند که برنامه هفتم به موقع به تصویب برسد، و در شورای نگهبان مطرح و اجرایی شود، در بودجه ۱۴۰۳ نیز با تلاش شما نمایندگان محترم و همکاری همکاران بنده این بودجه با دقت و با سرعت تصویب و در اختیار دولت قرار گیرد.

هدف گذاری رشد اقتصادی ۸ درصد

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم با تکیه بر رشد اقتصادی ۸ درصد که در سیاست های اطلاعی رهبری آمده برنامه ریزی کرده است، اظهار کرد: سه ماهه اول ۱۴۰۲ امار نشان دهنده رشد اقتصادی ۷ درصد است. نشانه های در تولید نفت، کشاورزی و صنایع و معادن و… وضعیت متفاوتی به نسبت سال قبل را نشان می‌دهد. هدف گذاری دولت رشد اقتصادی ۸ درصد است.

جلوگیری از فرارهای مالیاتی

رئیسی گفت: بنا داریم از تصدی دولت کاسته شود، بر نظارت دولت افزوده شود و بخش خصوصی و تعاونی با هدایت، حمایت و نظارت دولت فعال شود. در رسانه‌ها مباحثی حول مالیات شکل گرفت و این تصور ایجاد شد که قرار است مالیات حقوق‌بگیران افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه در  لایحه بودجه ۱۴۰۳ فرارهای مالیاتی و کسانی که مالیات نمی‌دهند، مورد توجه قرار گرفته‌اند، بیان کرد: پایه مالیاتی جدیدی در بودجه ۱۴۰۳ تعریف نشده است آنچه هست جلوگیری از فرار مالیاتی و احقاق حقوق حقه دولت و مردم است.

ایجاد ۸۵۰ هزار شغل در ۶ ماه

رییس جمهور گفت: زمانی که کالابرگ در مجلس تصویب شد زمینه و بستر اجرای آن مهیا نبود و تلاش شد زمینه و بستر اجرا فراهم شود و در دی ماه کار این آغاز شد و اکنون‌توسعه یافته است. اگر در زمان تصویب کالابرگ زمینه و سازوکار فراهم بود کار سرعت بیشتری داشت ولی با چند ماه تاخیر سازوکار ایجاد شد. باید به میدان نگاه واقعی داشت.

به گفته رئیس جمهور آمار بیکاری کاهش یافته و ۸۵۰ هزار شغل در شش ماه گذشته ایجاد شده است.

۲میلیارد دلار، صادرات شرکت‌های دانش بنیان

وی بیان کرد: در برخی استان‌ها کار است ولی کارگر نیست. ولی کار برای افراد تحصیل کرده حائز اهمیت است. شرکت‌های دانش بنیان از ۵ هزار شرکت به ۱۰ هزار شرکت فعال افزایش یافته است. صادرات شرکت‌های دانش بنیان به ۲میلیارد دلار رسیده است.

رشد نقدینگی به ۲۶ درصد رسید

رئیسی با اشاره به کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیاردی؛ میراث به جا مانده از دولت قبل گفت: در شروع فعالیت دولت با کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیاردی مواجه بود ولی نه با استقراض و یا چاپ پول بلکه با کسب درآمد در شش ماهه دوم این کسری بودجه جبران شد. در یک دهه رشد اقتصادی در کشور نداشتیم و متوسط رشد آن‌مورد انتظار نبود ولی در سال اول فعالیت دولت سیزدهم رشد اقتصادی بیش از ۴ درصد را داشتیم.

وی بیان کرد: در ۱۴۰۱ نیز همین رشد اقتصادی را شاهد بودیم و تلاش شد کسری بودجه نباشد. رشد نقدینگی که همه را نگران‌کرده امروز شاهدیم که رشد نقدینگی به ۲۶ درصد رسیده و هدفگذاری شده تا پایان سال به ۲۵ درصد برسد. رشد نقدینگی که موجب کسری بودجه و تو رم‌می شود در این دولت مهار شد.

رفع ناترازی‌ها

رئیس جمهور با اشاره به برنامه های دولت برای رفع ناترازی‌ها عنوان کرد: در این بودجه علاوه بر نگاه واقعی و انطباق با برنامه هفتم، گام‌هایی در جهت رفع ناترازی‌ها برداشته شده است؛ ناترازی صندوق‌های بازنشستگی، ناترازی در بانک‌ها، ناترازی در انرژی که با بودجه‌های سنواتی مبتنی بر برنامه قابل حل شدن است.

رئیسی با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه و انضباط مالی در دستور کار دولت بوده و در این برنامه نیز به آن توجه شده است، گفت: تشکیل حساب واحد خزانه که در انضباط مالی بسیار موثر است و دولتی‌ها همت کردند که تشکیل این حساب عملیاتی شود.

اجرای درست اصل ۴۴

رییس جمهور در ادامه اصل ۴۴ را سیاست درستی دانست که در قانون ابلاغ شده و بیان کرد: این اصل در اجرا با مشکلاتی رو به رو شد. واحدی واگذار می‌شد و سرمایه گذاری واحد را تحویل می‌گرفت و در بخش اصلی که توانمند سازی سرمایه‌گذار و کارآفرین است مغفول می‌ماند. وقتی واحدی واگذار شد نباید رها شود زیرا تازه کاردولت شروع می شود. در گذشته این کار به صورت تصدی گری انجام می‌گرفت ولی امروز باید در شکل توانمند سازی باشد و به سرمایه‌گذار و کار آفرین باید با ارائه تسهیلات کمک کرد. بنای دولت اجرای درست اصل ۴۴ است.

آیین نامه مولد سازی

وی با بیان اینکه در تمام برنامه‌های دولت بر مولد سازی تاکید شده است، گفت: برخی فکر می‌کردند آیین نامه مولد سازی قانون گذاری است، ولی آیین نامه مولد سازی روش اجرای سریع و دقیق قانونی است که مجلس بنا کرده است و اصلا قانون گذاری نشده است اصل قانون «دد» بودجه سنواتی و در برنامه توسعه کشور بنا شده است. تا کی قرار است مجلس قانون بگذارد و دولت‌ها یکی پس از دیگری اجرایی نکنند. پیگیری عدم اجرایی مولد سازی جرات و شجاعتی می‌خواست. مولد سازی در استان‌ها و مرکز فعال شده است.

تکلیف وضعیت بانک‌های ناتراز روشن می‌شود

رئیس جمهور با بیان اینکه مساله سوم مساله ناترازی بانک‌ها یا ضرورت انضباط مالی و بانکی در کشور است، گفت: برنامه دولت و بانک مرکزی این است که وضعیت بانک‌های ناتراز را روشن کند و همانگونه که می‌دانید یکی پس از دیگری تعیین تکلیف می‌شود. تلاش دولت بر انضباط بخشی است و هیچ سهامدار و سپرده‌گذاری دچار مشکل نخواهد شد.

وی در ادامه مطرح کرد: وقتی این موارد که موجب تورم است کنترل شود طبیعتا شاهد کاهش تورم خواهیم بود. تورم ماهانه، تورم نقطه به نقطه و سالانه کاهشی شده است. اگر انضباط مالی، توجه به هزینه‌ها و درآمدها انجام شود حتما شاهد کاهش تورم خواهیم بود.

رئیسی با اشاره به اینکه بیش از ۶ هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل وارد چرخه تولید شده‌اند، گفت: در تلاش هستیم که نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم و اکنون نیز روشن است که چگونه به رشد تولید کمک کرده است. بیش از ۶ هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل وارد چرخه تولید شده‌اند.

 

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x