۳ مرداد ۱۴۰۳

یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد:

ایجاد ظرفیت تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط برای سرمایه‌گذاری حرفه‌ای

۸ آبان ۱۴۰۲

با وجود بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، ظرفیتی برای ابزارهای مالی شرکت پروژه عام، صندوق‌های جسورانه و خصوصی ایجاد شده است.
سرمایه‌گذاری حرفه‌ای

با وجود بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، ظرفیتی برای ابزارهای مالی شرکت پروژه عام، صندوق‌های جسورانه و خصوصی ایجاد شده است.

به گزارش بازارسهام نیوز به نقل از سنا، حمیدرضا جیهانی کارشناس بازار سرمایه با بیان‌اینکه بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای به افرادی که خواهان ورود به حوزه‌های سرمایه‌گذاری جدید هستند کمک خواهد کرد، گفت: با وجود بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، ظرفیتی برای ابزارهای مالی شرکت پروژه عام، صندوق‌های جسورانه و خصوصی ایجاد شده است چرا که یونیت‌های آنها در گذشته قابلیت معامله‌پذیری ثانویه را نداشتند، اما امروز با توجه به این اتفاق، ظرفیت تامین مالی برای شرکت‌های کوچک و متوسط در این بازار ایجاد شده تا بتوانند معاملات خود را انجام دهند.

جیهانی با بیان‌اینکه بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای یکی از محصولات جدید مجموعه سازمان بورس و اوراق بهادار است؛ افزود: در گذشته خلاء بازار سرمایه‌گذاری حِرفه‌ای در اقتصاد کشور بسیار احساس می‌شد و میزان گردش مالی، انگیزه و جذابیت برای ورود افراد به این شرکت‌‎ها بسیار کم بود اما اکنون با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم، ارائه خدمات به حوزه تامین مالی و حوزه بازارهای ثانویه در اقتصاد کشور تسهیل می‌شود.

وی در ادامه با بیان‌اینکه در حال حاضر در کنار بورس، فرابورس و بازار پایه، بازار سرمایه‌گذاری حرفه ای ایجاد شده است، عنوان کرد: در گذشته شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورسی در بازار SMEها معامله می‌شدند و تعداد شرکت‌ها در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای محدود بود اما اکنون با ایجاد ظرفیت‌های لازم به صورت مستقل و در چارچوب مشخصی فعالیت می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مزیت‌های دیگر بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای اظهار داشت: این بازار ظرفیتی برای تسهیل ورود شرکت‌های پروژه سهامی عام به مجموعه بازار سرمایه و معاملات ثانویه آنها است.

وی اضافه کرد: در گذشته ظرفیتی برای معاملات و پروژه‌های صندوق‌های جسورانه وجود نداشت؛ اما در حال حاضر سلیقه بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای در قالب یک ابزار جدید و شفاف با رعایت ریسک‌ها در قالب معاملات روان هم می‌تواند دست به دست جابجا شود و هم اینکه جذابیت جدیدی برای آنها ایجاد شده است.

مدیرعامل کارگزاری سپهرباستان در ادامه با بیان‌اینکه بازار سرمایه‌‎گذاری حرفه‌ ای به افرادی که خواهان ورود به حوزه سرمایه‌گذاری هستند کمک خواهد کرد، افزود: با وجود بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، ظرفیتی برای ابزارهای مالی صندوق‌های خصوصی ایجاد شده است چرا که هر یک از آنها در گذشته قابلیت معامله‌پذیری را ثانویه نداشتند و کمتر مورد استقبال قرار می‌گرفتند، اما امروز با توجه به این اتفاق، ظرفیت تامین مالی برای شرکت‌های کوچک و متوسط و پروژه‌های موردی صنایع و تولیدکنندگان در این بازار ایجاد شده تا بتوانند معاملات خود را انجام دهند.

جیهانی تصریح کرد: شرایط خوبی برای فعالیت سرمایه‌ گذاری حرفه‌ای در این بازار ایجاد شده است چرا که هدف نهایی بازار سرمایه و بورس بحث تسهیل تامین مالی شرکت‌ها است.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌ها و ابزارسازی جدیدی در بازار سرمایه فراهم شده است، اضافه کرد: بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای در کنار مزایایی که دارد، ریسک‌هایی نیز به سرمایه‌گذاران و فعالان بازار تحمیل می‌کند که این موضوع در نگاه حرفه‌ای‌ها معقول و منطقی است چرا که افراد متناسب با ریسکی که می‌پذیرند از سود و منفعت هم بهره می‌برند.

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x