۳ مرداد ۱۴۰۳

سرمایه‌گذاری‌ها مرکز توجه سهامداران خرد در بازارهای فرابورس

۲ آبان ۱۴۰۲

بازارهای سهامی فرابورس ایران در اولین ماه از فصل پاییز دادوستد بیش از 25 هزار و 700 میلیارد تومان برگه سهم و اختیار سهام را توسط معامله‌گران خرد تجربه کردند که عمده تمرکز این گروه بر صنعت سرمایه‌گذاری‌ها بود.
"قچار"

بازارهای سهامی فرابورس ایران در اولین ماه از فصل پاییز دادوستد بیش از ۲۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برگه سهم و اختیار سهام را توسط معامله‌گران خرد تجربه کردند که عمده تمرکز این گروه بر صنعت سرمایه‌گذاری‌ها بود.

به گزارش پایگاه خبری بازارسهام نیوز به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، طی ماهی که گذشت ارزش معاملات خرد در بازار سهام و اختیار سهام بیش از ۲۵ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان بود که ۱۴ درصد آن را گروه سرمایه‌گذاری‌ها در اختیار گرفتند. این گروه طی مدت مورد بررسی ارزش معاملات خرد حدود ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان را تجربه کردند.

گروه‌های مورد توجه در مهرماه

از دیگر گروه‌های مورد اقبال سهامداران خرد طی مهرماه می‌توان به گروه خودرو اشاره کرد که ۸ درصد ارزش معاملات را در اختیار داشت. پس از آن گروه‌های انبوه‌سازی، بانک‌ها، بیمه، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی قرار دارند. در مجموع این ۷ صنعت بازارهای فرابورس بیش از ۵۵ درصد ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دادند.

گفتنی است روند ارزش و حجم معاملات سهام در میانگین روزانه مهرماه نشان می‌دهد طی ۲۰ روز کاری به‌طور متوسط روزانه بالغ‌بر ۲٫۷ میلیارد برگه سهم به ارزش ۱٫۶ هزار میلیارد تومان دادوستد شده است.

رشد حجم و ارزش معاملات در مقایسه با مهر ۱۴۰۱

در ادامه این گزارش به بررسی آمار معاملات بازارهای فرابورس در مهرماه می‌پردازیم.
فرابورس ایران در ۲۰ روز کاری ماه گذشته دادوستد بیش از ۱۱۵ میلیارد برگه انواع دارایی مالی را ثبت کرده که ارزش این مبادلات بالغ‌بر ۱٫۱ میلیون میلیارد تومان بوده است. این معاملات در ۳٫۸ میلیون تعداد انجام شده است.

بررسی‌های مقایسه‌ای نشان می‌دهد حجم معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۷ درصد و ارزش معاملات ۶۸ درصد افزایش را به ثبت رسانده است.

بازار اول؛ اول شد

نگاهی به ارزش معاملات به تفکیک بازارها نیز نشان می‌دهد طی این مدت بیشترین ارزش معاملات در میان بازارهای سهامی، متعلق به بازار اول با معاملاتی به ارزش ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۲۷ درصدی داشته است.

همچنین رتبه دوم نیز متعلق به بازار پایه با معاملاتی به ارزش ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است. ارزش معاملات در این بازار نسبت به مهر سال ۱۴۰۱ حدود ۷۰ درصد بیشتر شده است.

در بازار دوم فرابورس هم طی ۲۰ روز کاری مهرماه، بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان معاملات به ثبت رسید که رشد ۱۵۸ درصدی را تجربه کرده است.

اما نگاه مقایسه‌ای به ارزش معاملات بازارهای فرابورس نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد بیشترین رشد متعلق به بازار شرکت‌های کوچک و متوسط است. ارزش معاملات در این بازار طی ماهی که گذشت ۳۸ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۸۸۳ درصد رشد را ثبت کرده است.

بازار ابزارهای مشتقه نیز طی این مدت ارزش معاملاتی ۹۰ میلیارد تومانی داشت که در مقایسه با مهر پارسال، ۴۴ درصد بیشتر شده است.

گفتنی است در اولین ماه ورود بازار توافقی به جمع بازارهای فرابورس، شاهد ارزش معاملات ۵۰۰ میلیون تومانی در این بازار بودیم.

ETFها پرطرفدار بودند

بازار ابزارهای نوین مالی نیز طی این مدت ارزش معاملاتی بیش از یک‌میلیون میلیارد تومان را ثبت کرد که نسبت به مهر سال قبل ۶۷ درصد بیشتر بود.

در این بازار معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸۸ درصد بیشتر شده و به عدد ۵۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین اوراق گواهی تسهیلات مسکن نیز طی مهرماه معاملاتی به ارزش ۶۶۷ میلیارد تومان را ثبت کرده که افزایش ۱۴۲ درصدی داشته است.

در پایان مهرماه شاخص کل فرابورس پس از نوسان‌های متعدد ناشی از تحمیل ریسک‌های سیاسی در منطقه، با افت ۴٫۵ درصدی به عدد ۲۵ هزار و ۳۱ واحد رسید. ارزش بازار نیز رقم ۲٫۴ میلیون میلیارد تومان را ثبت کرد.

گفتنی است شاخص کل فرابورس از ابتدای سال جاری تا پایان ماه گذشته رشد ۲٫۶ درصدی را تجربه کرده و ارزش بازار فرابورس نیز در این مدت ۷٫۸ درصد بیشتر شده است.

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x