۱ مرداد ۱۴۰۳

دادوستد ۴۶.۲ هزار میلیارد ریالی حامل‌های انرژی

۲۹ مهر ۱۴۰۲

بورس انرژی ایران در هفته چهارم مهرماه شاهد معاملاتی به ارزشی افزون بر ۴۶.۲ هزار میلیارد ریال بود که طی آن مالکیت انواع فرآورده‌ هیدروکربوری، برق، اوراق سلف، قرارداد آتی، گواهی ظرفیت، گواهی سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله و گواهی سپرده حامل‌های انرژی تغییر کرد.
صنایع شیمایی ایران

بورس انرژی ایران در هفته چهارم مهرماه شاهد معاملاتی به ارزشی افزون بر ۴۶.۲ هزار میلیارد ریال بود که طی آن مالکیت انواع فرآورده‌ هیدروکربوری، برق، اوراق سلف، قرارداد آتی، گواهی ظرفیت، گواهی سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله و گواهی سپرده حامل‌های انرژی تغییر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسهام نیوز به نقل از بورس انرژی ایران، مقایسه آمار دادوستدها در هفته معاملاتی منتهی به ۲۶ مهرماه نسبت‌به هفته پیش از آن ۹ درصد رشد در ارزش معاملات را نشان می‌دهد.

در این هفته بیش از ۱۷۵.۴ هزار تن انواع حامل انرژی در تابلو نفت، گاز و سایر حامل‌های انرژی این بورس مورد مبادله قرار گرفت. ارزش معاملات انجام‌شده در این تابلو به افزون بر ۴۵.۴ هزار میلیارد ریال رسید که ۹۸.۲ درصد ارزش کل معاملات بورس انرژی در این هفته را به خود اختصاص داد.

صدرنشینان معاملاتی

در هفته پایانی مهرماه گاز مایع با سهم ۳۴.۵ درصدی و رقم ۱۵.۹ هزار میلیارد ریالی دادوستدها، بیشترین سهم از ارزش معاملات بورس انرژی ایران را به خود اختصاص داد.

«نفت سفید» دومین فرآورده با بیشترین ارزش معاملاتی در این هفته بود که با ۹.۳ هزار میلیارد ریال ارزش معاملاتی، سهم ۲۰.۲ درصدی از ارزش کل معاملات بورس انرژی داشت. سومین فرآورده این هفته نیز «نفتای کامل» بود که ارزش معاملات آن به ۸.۳ ‌هزار میلیارد ریال رسید و سهم ۱۷.۹ درصدی از ارزش کل معاملات بورس انرژی در هفته چهارم مهرماه را از آن خود کرد.

در این هفته یک‌هزار ورقه سلف موازی استاندارد فرآورده‌های هیدروکربوری نیز به ارزش ۵.۷ میلیارد ریال در بورس انرژی دادوستد شد.

در هفته پایانی ماه مهر همچنین تبادل مالکیت بالغ بر ۱۴۸ میلیون و ۸۲۵ هزار کیلووات‌ساعت برق فیزیکی به ارزش ۱۹۰.۴ میلیارد ریال و بیش از ۱۲۳ میلیون و ۸۲۶ هزار کیلووات‌ساعت اوراق سلف برق به ارزش ۱۰۳.۵ میلیارد ریال انجام شد.

تالار برق سبز بورس انرژی نیز در هفته معاملاتی منتهی به ۲۶ مهرماه شاهد معاملات افزون بر ۹.۴ میلیون کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر به ارزشی بالغ بر ۱۱۹ میلیارد ریال بود.

در این هفته همچنین چهار هزار و ۷۷۵ برگه گواهی ظرفیت به ارزش نزدیک به ۳۸۱ میلیون ریال در بورس انرژی مورد دادوستد قرار گرفت.

عرضه‌کنندگان برتر

شرکت نفت ستاره خلیج فارس با ۱۰۹.۷ هزار تن عرضه فرآورده‌ها، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده هفته معاملاتی منتهی به ۲۶ مهرماه در بورس انرژی بود. پالایش نفت اصفهان با ۵۱.۴ هزار تن عرضه و پتروشیمی بوعلی‌سینا با ۴۸.۴ هزار تن عرضه رتبه‌های دوم و سوم بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان این هفته را به خود اختصاص دادند.

پتروپالایش کنگان با ۴۴ هزار تن عرضه و پالایش نفت امام خمینی با ۱۶ هزار تن عرضه نیز در این هفته در رتبه‌های چهارم و پنجم عرضه‌کنندگان فرآورده‌ها در بورس انرژی قرار گرفتند.

فروشندگان برتر

فروشنده برتر هفته پایانی مهرماه در بورس انرژی شرکت نفت ستاره خلیج فارس بود که ۷۴.۷ هزار تن از محصولات خود را در این بورس به فروش رساند.

در هفته‌ای که گذشت، رتبه دوم بیشترین حجم فروش از طریق بورس انرژی نیز به پتروپالایش کنگان با ۴۴ هزار تن معامله رسید.

در این هفته جایگاه سوم تا پنجم برترین فروشندگان بورس انرژی را به‌ترتیب شرکت‌های پالایش نفت امام خمینی با ۱۵ هزار تن، پالایش نفت اصفهان با ۱۰.۳ هزار تن و پالایش نفت شیراز با پنج هزار تن از آن خود کردند.

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x