۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

چرا به حسابرسی داخلی در شرکت‌ها نیاز داریم

۵ آذر ۱۴۰۲

مدیر حسابرسی داخلی تامین سرمایه تمدن گفت: حسابرسی داخلی به‌عنوان یک فرایند استراتژیک و حیاتی در مدیریت شرکت‌ها تلقی می‌شود.
حسابرسی داخلی

مدیر حسابرسی داخلی تامین سرمایه تمدن گفت: حسابرسی داخلی به‌عنوان یک فرایند استراتژیک و حیاتی در مدیریت شرکت‌ها تلقی می‌شود.

به گزارش بازارسهام نیوز، سید مجتبی شوشتری، مدیر حسابرسی داخلی تامین سرمایه تمدن اظهار کرد: حسابرسی داخلی به عنوان یک فرایند استراتژیک و حیاتی در مدیریت شرکت‌ها تلقی می‌شود. این فعالیت از طریق ارزیابی و نظارت بر سیستم‌ها و فرآیند‌های داخلی، اطمینان ایجاد می‌کند که عملیات شرکت به صورت کارآمد، قانونی و با رعایت استاندارد‌های حسابداری و مدیریتی انجام می‌شود.

وی افزود: در کشور‌های توسعه یافته حسابرسی داخلی به عنوان ابزار کنترل داخلی اثربخش در واحد‌های اقتصادی مورد تاکید می‌باشد، در ایران نیز طی دو دهه اخیر به خاطر الزامات نهاد‌های نظارتی از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی واحد حسابرسی داخلی ایجاد گردیده است. ولی با توجه به جوان بودن این حرفه ارزش آفرین در ایران نگرانی‌هایی از جهت ایجاد اختلال در فعالیت‌های جاری ازسوی مدیران ارشد شرکت‌ها و سازمان‌ها به حرفه حسابرسیِ داخلی ایجاد شده است.

شوشتری ادامه داد: مزایای حضور حسابرسان داخلی:از مزایای حضور حسابرسان داخلی می‌توان به بهبود سیستم‌های کنترل داخلی اشاره کرد که به تداوم مناسب فعالیت‌ها کمک می‌کند.

حسابرسیِ داخلی به شناسایی و مدیریت ریسک‌ها می‌پردازد

همچنین، حسابرسیِ داخلی به شناسایی و مدیریت ریسک‌ها می‌پردازد. با تحلیل موانع و مشکلات ممکن، این فرآیند به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که بهبود‌های لازم را ایجاد و در مقابل تغییرات محیطی انعطاف پذیری لازم را ایجاد و منجر به بهینه سازی در منابع شود.

علاوه بر این، حسابرسی داخلی به عنوان یک سیستم نظارتی موثر، اطمینان می‌دهد که اطلاعات مالی و عملکردی که به مدیران و سایر صاحبان سهام ارائه می‌شود، قابل اطمینان و اتکا می‌باشد. این نقش از اهمیت ویژه‌ای در افزایش اعتماد سهامداران، سرمایه‌گذاران و مشتریان به شرکت ایجاد می‌کند.

در نهایت، حسابرسیِ داخلی می‌تواند بهبود پیوسته فرایند‌های شرکت را ترویج و با ارائه توصیه‌ها و راهکار‌های مناسب این امکان را فراهم سازد که با تطابق بهتر با نیاز‌ها و تغییرات بازار، عملکرد خود را بهبود بخشیده و رقابت‌پذیری خود را افزایش دهد.

در نتیجه: حسابرسی داخلی به عنوان یک سیستم نظارتی حیاتی، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا مشکلات را به موقع شناسایی کرده و بهبودی پایدار را ترویج کنند. عدم حضور این فرآیند ممکن است باعث ایجاد محیط نامطمئن و آسیب‌پذیر در مقابل تغییرات و ریسک‌ها شود.

واحد حسابرسی داخلی شرکت تامین سرمایه تمدن با حمایت هیات مدیره و مدیرعامل شرکت تلاش نموده است تا به شکل تخصصی و با بهره گیری از شیوه‌های نوین گزارش دهی و بررسی شاخص‌های کلیدی عملکرد واحد‌ها و با پیاده سازی مدل سه خط دفاعی، گزارش‌های متنوع و اثربخشی در جهت بهبود عملکرد فرآیند‌ها در راستای دستیابی به اهداف استراتژیک حاکمیت شرکتی، کنترل‌های داخلی و مدیریت ریسک با در نظر گرفتن فعالیت‌های جاری واحد‌ها و تعاملات حداکثری با مدیران ارشد ارائه نماید.

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x