۱ مرداد ۱۴۰۳

کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

تحلیل مواضع بورسی ۶ نامزد و دست اندازی هر رئیس جمهور به سود شرکت‌ها!

۲۳ خرداد ۱۴۰۳

کارشناس بازار سرمایه، تحلیلی از مواضع ۶ نامزد ریاست جمهوری درباره بورس، ارایه و اعلام کرد: اولین دغدغه هر رئیس جمهور، پوشش هزینه ها و دست اندازی اجباری به سود شرکت‌ها خواهد بود!

به گزارش پایگاه خبری بازار سهام نیوز، فردین آقابزرگی در خصوص رویکرد حمایتی ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری از بورس به ایلنا، اعلام کرد: صحبت‌های عامه پسند و اظهاراتِ مورد توجه فعالان اقتصادی صرف شعار دادن نتیجه‌ای نخواهد داشت. در دوره انتخابات قبلی هم صحبت‌های مطلوبی از رییسی و قاضی‌زاده هاشمی شنیده شد اما بطور عملیاتی متغیرهایی نگران کننده که طی سه سال گذشته بورس را دچار رکود کرده با شعارهای انتخاباتی برطرف نمی‌شود.

موثرترین عامل در این شرایط، عدم تمکین دولت از اصل کوچک سازی دولت و اصل ١۴۴ است. به مرور زمان هر چه دامنه بررسی‌ها وسیع‌تر می‌ شود هزینه‌های دولت بطور فزاینده افزایش پیدا کرده و از برنامه‌های توسعه منحرف شده است. یکی از موضوعات مهم برنامه پنجم، صفر شدن ناترازی‌ها تا سال ١۴٠٠ بوده اما بودجه ٢.۴ هزار هزار میلیارد تومانی سال جاری نشان می‌دهد اولین دغدغه هر سکاندار، پوشش هزینه‌ها از طرق مختلف خواهد بود و مجبور هستند به سود شرکت‌ها و سهامداران و سایر منابع درآمدی دست‌اندازی کنند.

حداقل در ظاهر و با توجه به اظهارات اعلامی تا کنون، پزشکیان نسبت به ۵ نامزد دیگر قابل توجه است. البته بعید است برخی نامزدها دیدگاهی درباره اقتصاد و بورس داشته‌ باشند. هر وعده و شعاری هم داده شود در نهایت دولت و حتی سران سه قوه، اختیاراتی خارج از اصل ١١٠ قانون اساسی ندارند.

نشت اطلاعات نرخ خوراک پتروشیمی ها در اردیبهشت‌ سال گذشته بطور قطع ابعاد مختلفی داشته و مطلعین مختص به اشخاص نشده و سازمان بورس هم در جریان موضوع بود اما همین که این موضوع از سوی پزشکیان مطرح شده جای امیدواری دارد اما نه به این معنا که با ورود یک شخص انتظار داشت دگردیسی اساسی در حکمرانی اقتصادی ایجاد شود. تجربه سه دهه گذشته نشان می‌دهد در یک خط سیر ثابت در حال حرکت بوده و همان خط  تداوم دارد.

شرایط و ضوابط تایید صلاحیت نامزدها از مرجعی مطرح می‌شود که بسته است و نمی‌توان به این مقولات ورود کرد اما گمانه‌ها و تشکیک در سلامت اقتصادی افرادی که در حوزه اقتصادی فعالانه حضور داشتند یکی از دغدغه‌های مردم است. کسی که راه کسب و کار به هر طریقی را بلد باشد مسلما افکار عمومی انتخاب این فرد را در اولویت پایین‌تری قرار می‌دهند نسبت به فردی که سلامت اقتصادی داشته باشد.

با اعلام تایید صلاحیت پزشکیان به یکباره شخص سبزپوش شد. البته خبر احتمال بازنگری دستورالعمل نرخ خوراک پترو پالایشی هم در این موضوع بی تاثیر نبود.

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x