۳ مرداد ۱۴۰۳

تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط به واسطه انتشار اوراق وکالت

۳۰ مهر ۱۴۰۲

به واسطه تامین مالی شرکت‌های بزرگ و هلدینگ‌ها از طریق اوراق وکالت امکان تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط و شرکت‌های پروژه که بر اساس دستورالعمل های موجود که شرایط تامین مالی از بازار سرمایه را ندارند، فراهم می‌شود.
سازمان بورس

به واسطه تامین مالی شرکت‌های بزرگ و هلدینگ‌ها از طریق اوراق وکالت امکان تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط و شرکت‌های پروژه که بر اساس دستورالعمل های موجود که شرایط تامین مالی از بازار سرمایه را ندارند، فراهم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بازارسهام نیوز به نقل از سنا، مرتضی چشان، رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار، در رابطه با ماهیت انتشار اوراق وکالت، اظهار کرد: اوراق وکالت یکی از انواع ابزارهای تامین مالی است که بر مبنای ضوابط عقد وکالت استوار است. در این نوع اوراق؛ سرمایه‌گذاران منابع مالی خود را در قالب عقد وکالت در اختیار بانی قرار می‌دهند و بانی به عنوان وکیل دارندگان اوراق؛ منابع حاصل از انتشار اوراق را برای انجام فعالیت‌های اقتصادی متنوع که در زمان انتشار از طریق بیانیه ثبت به اطلاع خریداران اوراق می‌رساند سرمایه‌گذاری می‌کند.

او افزود: این اوراق برای تامین مالی شرکت پروژه‌ها؛ هلدینگ‌ها که قصد تامین مالی خود و حتی شرکت‌های کوچک و متوسط زیرمجموعه خود را دارند می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: اوراق وکالت فرصت جدیدی برای تامین مالی هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید، همچنین شرکت‌های مادر نیز از این طریق می‌توانند در راستای سرمایه‌گذاری بیشتر در شرکت‌های زیرمجموعه به منظور ایفای طرح‌های توسعه‌ای خود اقدام کنند.

چشان در ادامه گفت: به واسطه تامین مالی شرکت‌های بزرگ و هلدینگ‌ها از طریق اوراق وکالت امکان تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط و شرکت‌های پروژه که بر اساس دستورالعمل های موجود که شرایط تامین مالی از بازار سرمایه را ندارند فراهم می‌شود.

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با مزایای اوراق وکالت، بیان کرد: اوراق وکالت هزینه و زمان تامین مالی شرکت‌ها را کاهش می‌دهد، چرا که هلدینگ‌ها به نیابت از شرکت‌های زیرمجموعه خود که قصد تامین مالی دارند به عنوان بانی انتشار اوراق؛ یکبار مسیر تامین مالی از جمله ارائه مدارک و مستندات انتشار اوراق، حسابرسی بیانیه ثبت، انعقاد قراردادها با ارکان را طی کرده و هزینه‌های مربوط به تامین مالی را پرداخت می‌کند.

چشان در پایان گفت: طراحی و تصویب دستورالعمل انتشار اوراق وکالت صورت گرفته و بهبود فرآیند و انتشار اوراق به عنوان برنامه‌های امسال سازمان بورس مورد توجه است.

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x