۲ تیر ۱۴۰۳

سهم ۲۴درصدی “تامین سرمایه تمدن” از بازار تامین مالی

۶ دی ۱۴۰۲

با وجود اینکه ساختار مالی ایران بانک محور است اما در طول چند سال اخیر به واسطه افزایش تقاضای تامین مالی از سوی نهادها و شرکت ها و عدم توانایی بانک‌ها در پوشش این نیازها، نوع دیگری از تامین مالی روی کار آمد که با گذشت زمان با اقبال خوبی همراه شد.
تامین سرمایه تمدن

با وجود اینکه ساختار مالی ایران بانک محور است اما در طول چند سال اخیر به واسطه افزایش تقاضای تامین مالی از سوی نهادها و شرکت ها و عدم توانایی بانک‌ها در پوشش این نیازها، نوع دیگری از تامین مالی روی کار آمد که با گذشت زمان با اقبال خوبی همراه شد.

به گزارش بازارسهام نیوز، یکی از روش‌های تامین مالی استفاده از انتشار اوراق بدهی است. شرکت‌ها با این کار می‌توانند سرمایه‌های خرد و کلان مورد نیاز را جمع‌آوری و امور سازمان را در راستای اهداف تعیین شده، برنامه‌ریزی کنند.

اوراق بدهی نه تنها بهترین گزینه برای تامین مالی شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف به شمار می‌آید بلکه به عنوان یک روش برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در پرتفوی بورسی سرمایه‌گذاران، شناخته می‌شود.

آمارها نشان می دهد حجم کل اوراق منتشر شده (شرکتی و شهرداری دارای رکن متهد پذیره نویسی) در بازار سرمایه در یک سال گذشته (یعنی اول دی ماه ۱۴۰۱ تا پایان آذر ماه امسال) ۶۳٫۵ هزار میلیارد تومان بوده است و به این ترتیب ۶۳٫۵ هزار میلیارد تومان تامین مالی شرکت‌ها از مسیر بازار سرمایه صورت گرفته است.

سهم تامین سرمایه تمدن از کل اوراق منتشر شده در یکسال اخیر

بررسی ها نشان می دهد سهم تامین سرمایه تمدن از کل اوراق منتشر شده در دوره مذکور ۱۵٫۳ هزار میلیارد تومان بوده که معادل ۲۴٫۹ درصد از حجم کل اوراق منتشر شده است که بالاترین سهم از این بازار به تمدن تعلق دارد.

گفتنی است از ۶۳٫۵ همت تامین مالی صورت گرفته در طول یک سال اخیر، ۳۵ همت مربوط به ابتدای سال ۱۴۰۲ تا پایان آذر ماه امسال بود و ۱۲٫۴ هزارمیلیارد تومان معادل ۳۵٫۴ درصد سهم تامین سرمایه تمدن بوده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که حجم اوراق شرکتی منتشر شده نیز در طول یک سال اخیر ۵۴٫۴ هزار میلیارد تومان بود که سهم تامین سرمایه تمدن از این عدد ۱۳٫۱ درصد معادل ۷٫۱ هزارمیلیارد تومان بوده است.

همچنین حجم اوراق شرکتی منتشر شده از ابتدای ۱۴۰۲ تا پایان آذر (۹ ماهه اول امسال) نیز ۲۶ هزار میلیارد تومان بود که ۱۶٫۴ درصد معادل ۴٫۲ هزار میلیاردتومان متعلق به تامین سرمایه تمدن می باشد.

در یک سال گذشته ۵۸ درصد از اوراق معادل ۳۱٫۵ هزار میلیارد تومان با ضمانت بانک منتشر شده اند و ۲۶ درصد معادل ۱۴٫۲ همت با رتبه اعتباری، ۱۶٫۲ درصد معادل ۸٫۳ همت با ضمانت وثیق سهام انتشار یافته اند.

تامین سرمایه تمدن در برهه زمانی مذکور ۴ همت از اوراق شرکتی را با ضمانت بانک منتشر کرده و ۱٫۳ همت را با ضمانت توثیق سهام و ۱٫۲ همت را نیز با رتبه اعتباری منتشر کرده است.

 

منبع: مدیریت ارتباطات و رسانه تامین سرمایه تمدن

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x