۸ خرداد ۱۴۰۳

معاملات هفته منتهی به 10 آذرماه بررسی شد؛

ثبت بازدهی ۱٫۲ درصدی شاخص کل فرابورس

۱۲ آذر ۱۴۰۲

شاخص کل فرابورس ایران در هفته‌ منتهی به 10 آذرماه با 0.8 درصد رشد و قرارگیری در ارتفاع 25 هزار و 310 واحدی، بازدهی 1.2 درصدی را از ابتدای ماه جاری به ثبت رساند و به موازات آن شاهد دست‌به‌دست شدن 36 میلیارد و 600 میلیون ورقه بهادار به ارزش 281 هزار و 750 میلیارد تومان در بازارهای هشت‌گانه فرابورس بودیم.
بازارهای دوم

شاخص کل فرابورس ایران در هفته‌ منتهی به ۱۰ آذرماه با ۰٫۸ درصد رشد و قرارگیری در ارتفاع ۲۵ هزار و ۳۱۰ واحدی، بازدهی ۱٫۲ درصدی را از ابتدای ماه جاری به ثبت رساند و به موازات آن شاهد دست‌به‌دست شدن ۳۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۸۱ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان در بازارهای هشت‌گانه فرابورس بودیم.

به گزارش بازارسهام نیوز، در میان بازارهای مختلف فرابورس، بازارهای دوم، اوراق مالی اسلامی و پایه به ترتیب با ۴۰، ۲۰ و ۱۹ درصد از ارزش بازار به لحاظ سهم از ارزش کل در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند. بازار اول نیز با سهم ۱۶ درصدی از ارزش کل بازار، در مقام چهارم قرار گرفت.

بدین ترتیب در حال حاضر ارزش بازار دوم یک میلیون میلیارد تومان، اوراق مالی اسلامی ۴۹۱ هزار میلیارد تومان و بازار پایه ۴۵۷ هزار میلیارد تومان است.

در پایان هفته مورد بررسی، ارزش کل بازار فرابورس رقمی بالغ بر ۲٫۴ میلیون میلیارد تومان بود.

رصد معاملات در مجموع بازارهای فرابورس نشان می‌دهد که تغییر چندانی در حجم و ارزش دادوستدها نسبت به هفته کاری قبل رخ نداده و در حالی که حجم مبادلات ۲ درصد کاهش یافته، ارزش این دادوستدها ۱٫۵ درصد افزایش یافته است.

رصد عملکرد بازارهای سهام و اوراق در فرابورس

نگاهی به عملکرد بازارهای فرابورس طی ۵ روز معاملاتی منتهی به ۱۰ آذرماه حاکی از آن است در بازار اول بیش از ۱۰ میلیارد سهم به ارزش ۳۷۸۰ میلیارد تومان جابه‌جا شده که نسبت به هفته گذشته به ترتیب رشد ۱۵۵ و ۲۷ درصدی حجم و ارزش معاملات را نشان می‌دهد.

به‌علاوه دیگر بازار سهام فرابورس یعنی بازار دوم در این هفته معاملاتی، از دادو‌ستد ۲۷۰۰ میلیارد تومانی میزبانی کرد.

معامله‌گران سهام در بازار پایه نیز ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون سهم را دست‌به‌دست کردند که ارزش این حجم از مبادلات به بیش از ۲۶۸۰ میلیارد تومان رسید.

همچنین معاملات بازار ابزارهای مشتقه بر ۳۰ میلیارد تومان بالغ شد که نسبت به هفته ماقبل، رشد ۳۸۰ درصدی را رقم زده است. در بازار توافقی نیز ارزش معاملات با رشد ۹۰ درصدی به ۵٫۷ میلیارد تومان رسید.

در سمت دیگر بازار نیز مجموع ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بازار ابزار‌های نوین مالی طی ۵ روز کاری هفته به بیش از ۲۷۲ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان رسیده و این میزان از ارزش که نسبت به هفته گذشته ۲ درصد افزایش یافته، در دادو‌ستد ۱۷ میلیارد ورقه رقم خورده است.

سه رتبه برتر معاملات خرد

رصد صنایع پیشرو معاملات نیز حاکی نشان می‌دهد که سه گروه فلزات اساسی، انبوه‌سازی و سرمایه‌گذاری‌ها برای دومین هفته متوالی، سه رتبه برتر معاملات خرد را در اختیار گرفته‌اند.

بدین ترتیب این سه صنعت همانند هفته پیشین در جایگاه‌های اول تا سوم قرار گرفتند. در هفته‌ای که گذشت گروه فلزات اساسی ۱۴ درصد و گروه‌های انبوه‌سازی و سرمایه‌گذاری‌ها به ترتیب ۱۰ و ۹ درصد از ارزش معاملات به خود اختصاص دادند.

در نهایت مجموع ارزش معاملات خرد در هفته منتهی به ۱۰ آذرماه به ۷ هزار و ۳۲۶ میلیارد تومان رسید.

منبع: مدیریت ارتباطات فرابورس ایران

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x