۲ تیر ۱۴۰۳

بانک مرکزی اعلام کرد؛

افزایش ۳.۱ درصدی ارزش‌افزوده بخش ساختمان در نیمه نخست ۱۴۰۲

۲۸ آذر ۱۴۰۲

براساس آمارهای مقدماتی اداره حساب‌های اقتصادی، ارزش افزوده بخش ساختمان (به قیمت ثابت سال 1395) در شش‌ماهه اول سال 1402 به رقم 317.3 هزار میلیارد ریال بالغ گردید که نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد 3.1 درصد همراه بوده است.
ارزش‌افزوده

براساس آمارهای مقدماتی اداره حساب‌های اقتصادی، ارزش افزوده بخش ساختمان (به قیمت ثابت سال ۱۳۹۵) در شش‌ماهه اول سال ۱۴۰۲ به رقم ۳۱۷٫۳ هزار میلیارد ریال بالغ گردید که نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد ۳٫۱ درصد همراه بوده است.

به گزارش بازارسهام نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رشد مولفه مورد اشاره در سه ماهه اول و دوم سال ۱۴۰۲ به ترتیب معادل ۱٫۶ و ۴٫۳ درصد بوده است. رشد ارزش‌افزوده بخش ساختمان خصوصی به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵ (با سهم ۷۶٫۱ درصدی از کل ارزش‌افزوده بخش ساختمان) در سه ماهه دوم سال‌جاری موید رشد ۱۲٫۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل است.

خاطر نشان می‌شود در شش‌ماهه اول سال ۱۴۰۲ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ساختمان به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵ معادل ۲٫۷ درصد بوده است. رشد این مولفه در سه ماهه اول و دوم سال جاری به ترتیب معادل ۱٫۷ و ۳٫۴ درصد رقم خورده است. همچنین رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص بخش ساختمان خصوصی به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵ در شش ماهه اول سال‌جاری موید رشد معادل ۶٫۶ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل است.

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ساختمان در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲

در ارتباط با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ساختمان لازم به توضیح است که براساس آمار اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ ميزان سرمايه‌گذاري در ساختمان‌هاي جديد مناطق شهري به قيمت‌هاي جاري با افزايش ۴۸٫۲ درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۳۰۰٫۸ هزار ميليارد ريال رسيد. اين ميزان عملکرد به قيمت‌هاي ثابت سال ۱۳۹۵ نشان از افزایش ۶٫۰ درصدي سرمايه‌گذاري حقيقي در ساختمان‌هاي جديد مناطق شهري نسبت به شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ دارد.

1
بررسي آمار سرمايه‌گذاري در ساختمان‌هاي جديد مناطق شهري بر حسب مراحل ساخت حاکي از آن است که در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ این مولفه در تمامی مراحل ساخت با افزایش همراه بوده است به نحوی که در این مدت شاخص مزبور در ساختمان هاي شروع شده، نیمه تمام و تکمیل شده نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب با افزایش ۶۵٫۸، ۴۳٫۸ و ۴۲٫۸ درصدي همراه بوده است.
2

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x