۳ مرداد ۱۴۰۳

اثر چند ابهام در بورس و احتمال آغاز روند صعودی 

۲۹ شهریور ۱۴۰۲

دو تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اثر چند ابهام در روند معاملات بورس، انتظار دارند با شروع مهر و انتشار گزارش‌ عملکرد ۶ ماهه شرکت‌ها، وضعیت مثبت و صعودی شود.
دو تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اثر چند ابهام در روند معاملات بورس، انتظار دارند با شروع مهر و انتشار گزارش‌ عملکرد ۶ ماهه شرکت‌ها، وضعیت مثبت و صعودی شود.

دو تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اثر چند ابهام در روند معاملات در گفت و گو با دنیای اقتصاد اعلام کردند: با شروع ماه مهر و انتشار گزارش‌ عملکرد ۶ ماهه شرکت‌ها انتظار دارند روند بورس مثبت و صعودی باشد.

بورس همچنان در ابهام

حسن حسین‌نیا: تا پایان شهریور با توجه به شرایط بازار و پایان سال‌مالی شرکت‌های بزرگ نمی‌توان شاهد روند خاصی بود. عملا حقوقی‌ها کمی از بازار عقب‌ نشینی کرده و در مواقعی نیز به عرضه اقدام می‌کنند. دیروز ارزش معاملات خرد پایین بود و سهامداران حقیقی عقب‌نشینی خاص و معناداری در صف‌‌‌‌‌‌‌ های خرید داشتند.

بطور کلی چند ابهام در بازار وجود دارد. یکی از مهم‌ترین آنها به نرخ خوراک مربوط می‌شود که هنوز به پتروشیمی‌ها ابلاغ نشده‌ است. از طرفی برنامه هفتم توسعه در گیر و‌ دار مجلس و تعیین‌ تکلیف نشده‌ است. انتظار می رود در برنامه هفتم توسعه فرموله‌شدن نرخ خوراک کاملا مشخص شود. از طرف دیگر قبلا از احتمال افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی اجباری برای شرکت‌ها صحبت می‌شد که این موضوع در این برنامه عملا جایگاهی نداشت.

فعالان بازار نمی‌دانند نرخ خوراک و گاز صنایع بر چه اساسی محاسبه می‌شود و اعدادی که فعالان برای نرخ خوراک درنظر می‌گیرند با هم متفاوت است. چون فرمول اعلامی بطور مشخصی عددی را تعیین نکرده و نیاز است کمی شفاف‌تر ابلاغ تا ابهامات برطرف شود. در مورد شورای‌رقابت و قیمت خودرو که انتظار می‌رفت افزایش قیمتی متناسب با صورت‌های مالی سال ‌۱۴۰۱ صورت گیرد، عملا تا این لحظه اتفاقی نیفتاده و فقط ۵ خودرویی که قیمت‌گذاری جدید برای آنها صورت‌گرفته افزایش نرخ داشتند و برای تولیدات قبلی قیمت‌گذاری مجدد انجام نشده‌ است.

 

برچسب‌ها

گزارش و یادداشت
گفتگو
روی خط
چند رسانه ای
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x